niedziela, 5 lutego 2012

Orzechy piorące

Dzisiaj zajmiemy się orzechami piorącymi, czym są, do czego służą, czy są skuteczne.
Ja sama wypróbowałam orzechy w praniu i powiem szczerze, że nie  rewelacyjne, ale na lekko zabrudzonych i przepoconych ubraniach się sprawdzają, są bezpieczne dla maluszków a to ważne. Jeśli chodzi o wyciągi z orzechów, stosowane do czyszczenie codziennych zabrudzeń zamiast tradycyjnych detergentów to sprawdzają się na 100%. Są też dobre do kąpieli dla niemowląt i osób z alergią.

Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) pochodzą z Indii i NepaluTam już od wieków stosowane były jako naturalny środek do prania jak również do zmiękczania oczyszczania wody.
   Łupinki zawierają klejącą substancję: saponinę. Saponina jest detergentem, który odtłuszcza, myje i oczyszcza. Gdy łupinki zetkną się z wodą, naturalne mydło wydziela się i tworzy delikatny roztwór mydlany. Same orzechy mają intensywny zapach - natomiast po rozpuszczeniu wodzie - pranie ekologiczne jest całkowicie bezzapachowe. 
   Orzechy piorące mają szerokie zastosowanie. Oprócz prania w pralce oraz prania ręcznego - do których to czynności są wykorzystywane w pierwszej kolejności, to ajurwedyjskie orzechy piorące można także wykorzystywać do czyszczenia podług, szafek i sprzętów; jako środek myjący do zmywarki; jako szampon do włosów; jako preparat do czyszczenia srebra; jako środek do mycia zwierząt; a także jako płyn do kąpieli.
   Stosowanie orzechów piorących ma same zalety. Nie dość że są tanie, nie powodują alegrii i są przyjazne dla środowiska to przede wszystkim pochodzą prosto z natury. Piorąc z wykorzystaniem indyjskich orzeszków materiał ubrań pozostaje delikatny, nie ulega zniszczeniu a kolory długo pozostają intensywne. Orzechy do prania nie pozostawiają żadnego zapachu ani osadu na tkaninach, dlatego też są doskonałym środkiem piorących dla alergików.

Zastosowanie


1. Pranie w pralce
Na jeden pełny wkład brudnych ubrań potrzebujemy około 6 skorupek orzechów piorących. Skorupki należy rozłupać na połówki i umieścić w bawełnianym woreczku lub skarpetce, dobrze całość zawiązując. 
Jeśli pierzemy w temperaturze nie większej niż 60 stopni C wówczas skorupki orzeszków możemy wykorzystywać wielokrotnie - nawet do 3-4 razy. 
Orzechy możemy stosować z różnymi tkaninami - włącznie z tymi najdelikatniejszymi jak bawełna i jedwab. Z uwagi na brak zapachu łupin możemy do przegródki w pralce przeznaczonej na płyn do płukania wlać kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Do bardzo zabrudzonych ubrań możesz dodać 1 1/2 łyżki stołowej ekologicznego odplamiacza lub sody oczyszczonej. 


2. Do kąpieli
Do ką…pieli w wannie, możesz wlać od 25 do 50ml wycią…gu. Woda stanie się wówczas bardzo miękka dają…c całemu ciału uczucie ulgi i ogromnego relaksu. Saponiny zawarte w łupinach mają… właściwości anty-stresowe. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe. W Ayurvedzie saponiny zawarte w łupinach orzechów mają… zastosowanie w dziesią…tkach mieszanek ziołowych chronią…cych i oczyszczają…cych organy wewnętrzne człowieka.

Skoncentrowany wycią…g z orzechów piorą…cych jest pielęgnują…cym mydłem do mycia całego ciała, które staje się bardzo gładkie, delikatne i pachną…ce. Jest on w 100% specyfikiem ekologicznym. Żeby osią…gną…ć zagęszczoną… konsystencję wycią…gu, możesz dodać odrobinę mą…ki, bą…dź żelatyny ekologicznej. Zmęczonym stopom dają… ogromną… ulgę i miękkość skóry. Mają… działanie odprężają…ce dla całego ciała, a ką…piel w wannie jest staje się przyjemnością….

3. Na bolące stawy
Okłady z wywaru z łupinek orzechów mają bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe i kręgosłupowe. W Indiach od wieków  na bolące i opuchnięte stawy nóg i rąk przyrządza się okłady z gęstego wywaru.  Do naczynia dajemy od 3-5dkg orzeszków na 1/2litra wody. Gotujemy je na wolnym ogniu od 2-3 minut. Po wystygnięciu wywaru dokładnie wyciskamy dłońmi rozgotowane orzeszki, by  odzyskać z orzeszków  jak najwięcej substancji czynnych. Wywar przecedzamy przez gęste sitko. Wywar winien mieć temperaturę pokojową. Opatrunek moczymy w wywarze i kładziemy na miejsce ,któremu chcemy pomóc. Owijamy bandażami. By opatrunek za szybko nie wysychał, można  go obłożyć liściem kapusty. Tak przygotowany kompres może być na miejscu któremu chcemy pomóc  kilku godzin. Po pierwszym okładzie zobaczycie już pozytywne oddziaływanie wywaru z orzeszków. Gęsty wywar przechowujemy w lodówce do 7 dni od czasu sporządzenia. 

4. Wyciąg do czyszczenie zabrudzeń
Wyciąg z orzechów piorących doskonale zastępuje chemię gospodarczą. Wyciąg z orzechów to płyn do mycia naczyń, płyn do mycia płytek, płyn do podłóg, płyn do okien i wiele innych w jednym. Aby przygotować wywar trzeba mniej więcej w litrze wody zagotować ok. 12-15 skorupek. Otrzymany w ten sposób płyn przecedzić przez gazę i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Taki płyn nadaje się do wszystkich prac gospodarczych w domu, ogrodzie i przy samochodzie.

Podsumowując orzechy piorące nie zastąpią nam porządnego odplamiacza, czy środka do usuwania przypaleń, ale przydadzą się gdy mamy małe dziecko, lub gdy będziemy chciały zadbać chodź trochę o nasze środowisko. Ja nadal stosuje orzechy chodź tylko do czyszczenia    i do prania lekko zabrudzonych ubrań moich dzieci.

2 komentarze:

  1. Właśnie się zastanawiałam nad kupnem tych orzechów, chyba jeszcze poczytam zanim kupie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prać, prałam w nich. Jako "odświeżające" mogą być, z plamami po zupkach nie poradziły sobie :-( Nie wiedziałam, że można je stosować do kąpieli i na bolące stawy. Zostało mi jeszcze pół opakowania i jutro wypróbuję je w nowej roli :-)

    OdpowiedzUsuń