Witam serdecznie dzisiejszy temat to "smoczek". Jeśli masz problem z oduczeniem dziecka ssania smoczka oto kilka rad, które pomogą zwalczyć ten nałóg.
Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli od samego początku jesteśmy nastawione na karmienie piersią i możemy tak karmić to nie musimy obawiać się smoczka, gdyż dziecku nie będzie on potrzebny. Ja od samego początku nie miałam, ani nie dawałam smoczka dzieciom. Zresztą kiedy córka wzięła smoczek do buzi natychmiast go wypluła. Wiadomo, że smoczek dla dziecka jest uspokajaczem kiedy karmimy piersią to właśnie pierś pełni też rolę uspokajacza. Jeśli jednak zdecydujemy się na smoczek to pamiętajmy, że nadmierna przyjaźń z nim może opóźniać rozwój mowy. Trzeba stopniowo ograniczać jego używanie, ważne by zmiana ta była dla dziecka jak najmniej stresująca.
Początkowo odbieraj smoczek tylko na chwilę (5-10 minut) Nie, rób tego gdy malec jest rozdrażniony, głodny czy senny, bo wtedy odniesiesz odwrotny skutek.
po tygodniu lub dwóch zacznij przedłużać okresy bez smoczka do 30 minut. A kiedy dziecko będzie cie prosić o niego, spróbuj je czymś zająć ( ulubioną zabawką, daj coś przegryźć np. paluch kukurydziany lub owoc). Nie zabraniaj jednak usypiania z nim, bo malec raczej nie pogodzi się z tym.
Gdy opłyną kolejne dwa tygodnie, wyjmuj smoczek z ust malucha po zaśnięciu. Jeśli maluch obudzi się w nocy i stanowczo zażąda smoczka - daj mu go. Przekonasz siż, że już nie długo malec prześpi noc bez smoczka a potem całkiem o nim zapomni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz